Buddha
Mindent legyőztem, felismertem mindent. Lepergett rólam a világ hatalma. Elhagytam mindent, el az élet szomját, segítő nélkül, a saját erőmből.
 


Buddha!



De mi az erkölcs alapja, ha a jó és rossz közötti különbségtétel képzelődés? Ha pedig valaki a buddhatudatot megvalósítva jón és rosszon is  túl  emelkedik, miért tenne  inkább  jót, mint rosszat? Mi erre a garancia?
A   karma   mint  rendszer   egy  személytelen,   mechanikus vastörvény,  amely  nem  ismer   kivételt,  sem irgalmat. De  van-e benne  a helye a megbocsátásnak? Mert ha nincs, de valaki mégis megbocsát a  másiknak, vajon  nem  magasabb  rendű-e   az  erkölcsisége,   mint a  karma ?   És ha  a   karma   törvénye  megkerülhető  egy tudatállapotváltozással, akkor a bűn végső soron büntetlenül maradhat.


Ha  a világ végső soron képzelgés,  akkor  van-e értelme a természet tudományos kutatásának vagy az emberi kapcsolatok és a társadalom javítására tett erőfeszítéseknek?

Hogyan adjuk tovább az evangéliumot egy buddhistának?
A  buddhisták  nem  elvi  alapon  tagadják Isten  létezését,  hanem  még  nem  találkoztak  Vele.  Számukra  az  a kérdés jelenthet kihívást, hogy "Mi van, ha nem élsz  a     teljes  realitásban?" A meditáció tárgya ugyanis csak a psziché és fizika relatív világa, nem a természetfölötti, személyes Abszolútum. A valóság egy Istennel több annál, mint amennyit az elméjével elemezhet és megtapasztalhat.  Bátorítsuk,  hogy szólítsa  meg Istent: "Isten,  ha vagy, akkor valahogy bizonyítsd be nekem  is!"  –  és Ő  majd válaszol. Az  evangélium csak e  személyes találkozás után válik számára is örömhírré.

Buddha valószínűleg szándékos ételmérgezés miatt halt meg, vérhasban!
Körülbelül 80 éves lehetett, amikor megérezte a halála közeledtét, ezért összehívta követőit Kusínagarban. Utolsó ebédje után nagyon rosszul lett és súlyosan megbetegedett.
Meggyógyulva népes gyülekezetének kíséretében a Hirannavati folyó távolabbi partjához igyekezett, Kuszinara városához, ott is a Mallák Upavattana szálafa-ligetébe; megérkezvén így szólott a nemes Ánandához:
– Kedves Ánanda, készíts nekem fekhelyet két, egy tőről nőtt szálafa között, hogy fejem északnak nézzen. Fáradt vagyok, Ánanda, le kívánok feküdni.

Az utolsó beszélgetés eltartott egy jó darabig, és ezalatt a Magasztos megvigasztalta szerzeteseit. Majd így szólt hozzájuk: – És most, szerzetesek, elhagylak benneteket; minden, ami létezik, tünékeny; munkálkodjatok szüntelen a saját üdvösségeteken.






Elérhetőség:
Tel: 06/30 209-6000