Publikáció
Addig kezdj hozzá
a nehéz dolgokhoz,
amíg könnyűek...
 


Vashiány, ahogy azt én látom…


A vashiány zavart okozhat az immunrendszerben is, de okoz főleg gyermekeknél tanulási problémákat, szellemi visszamaradottságot, ami a vas pótlását követően rendeződik.
A vashiányos vérszegénység a legújabb kutatások szerint szerepet játszik a vastagbél tumorok kialakulásában is, így nem játék, ha ilyen problémánk van.
Amikor vashiányról beszélünk, akkor mindenképpen a többi B vitaminra is gondolni kell… a vas beépülését a szervezetünkbe segíti pl. a B12.

Az alapellátásban előfordu­ló vashiányos anaemiás betegek vashiá­nyának oka tehát a táplálék elégtelen vastartalma, a felszívódás zavara vagy – fogamzó képes korú nők esetében - a természetes veszteség.

Az USA-ban a Food and Nutrition Board meghatározta számos vitamin és ásványi anyag, köztük a vas étrendi bevitelének referenciaértékeit (dietary reference intake, DRI). A vas DRI-értéke egészséges, nem menstruáló felnőt­tek számára napi 8 mg, menstruáló nők számára napi 18 mg, vegetáriánu­sok számára pedig napi 16 mg. A véradóknak tanácsos napi 20 mg elemi vasat kapniuk.

Fontos, hogy elemi vasról beszélünk, ami nem egyezik meg a gyógyszerkészítmények reklámfelületén feltüntetett vastartalommal.
A vas­szulfát 300 mg-ja 60 mg, a vas glukonát 325 mg-ja pedig 36 mg elemi vasat biztosít

Érthetőség kedvéért írok példát.
Neo-Ferro-Folgamma  = 114 mg vas szulfát, az elemi vastartalma 37 mg
Maltofer Fol  = 357 mg vas (-hidroxid-polimaltóz komplex formájában), az elemi vastartalma 100 mg
Ferrograd Folic = 325 mg vas szulfát, az elemi vas tartalma 105 mg

Érdemes megemlíteni, hogy a vény nélkül kapható étrend kiegészítőkben mennyi elemi vas található, mikor a dobozán az van írva, hogy pl.: 14 mg vasat tartalmaz. Vas szulfátot, vagy elemi vasat? A vitamin komplexumok gyógyszerek nagyságát tekintve, vélhetően ezt az értéket a vas szulfátra értik, így az elemi vastartalma vélelmezhetően elenyésző, s nem éri el a szervezet napi szükségletét, ami minimum átlag 5 mg elemi vas szintjét. 

A beteg étrendjébe iktassunk be megfelelő húsokat, és belső részek fogyasztását pl.: birkahús, marha és disznó máj. De etessünk vele aszalt gyümölcsök, például sárgabarack, szilva és mazsolát, de a sima étcsokoládé is tartalmaz vasat. (ételek vastartalma a „Fogyókúra” majd a „Vastartalom az élelmiszerekben” címszó alatt található)
Azok a betegek, akiknek a szérumában a ferritin koncentráció 25 mg/l alatt van, nagy valószínűséggel vas­hiányosak. A legpontosabb első vizsgá­lat tehát a szérum ferritin szintjének mérése. A 100 mg/l feletti szérum ferritin szint megfelelően telített vasraktára­kat jelez, ilyenkor a vashiányos vérsze­génység valószínűsége csekély.

A vashiányos vérszegénységben megfi­gyelhető másik laboratóriumi eltérés a vasat szállító transzferrin magas szintje.
A test vastartalmának elsődleges helyei - a keringő vörösvértesteken kívül - a vasraktárak. A vas ferritin és hemosiderin formájában raktározódik. A ferritin egy májban termelődő fehérje, mely vasat köt meg. A szervezetben található ferritinnek csak egy része jelenik meg a keringésben, ez azonban a raktározott vas mennyiségével párhuzamosan változik. A szervezet vastartalékát méri, a vashiány mértékéről ad felvilágosítást.



Elérhetőség:
Tel: 06/30 209-6000