Betegségek
A patak és a szikla összecsapásából mindig
a patak kerül ki győztesen.
Nem az ereje, hanem a kitartása miatt...
 


Székrekedés
A székletürítés normális gyakorisága egyéntől függő, és a napi három alkalomtól a három nap alatti egy alkalomig változhat. Ezért székrekedésről csak akkor beszélhetünk, ha az illető személynél a székletürítés gyakorisága a nála szokásos alá süllyed. Az alkalmankénti székrekedés igen gyakori, és semmi komolyat nem jelent, de igen fontos elkülöníteni a normális emésztési tevékenység folyamatos és világosan elkülöníthető megváltozásától, amely olyan komoly betegségek jele lehet, mint a végbél-és a vastagbélrák. Az utóbbi időben gyermekeknél egyre több esetben diagnosztizálnak vashiányt ami ugyan csak folyamatos hosszantartó székrekedést okoz /folyamatos 3-4 naponta történő székletürítésnél, talán már illene elvinni a gyermeket az orvoshoz/.

Tünetek:
A székletürítési gyakoriság megszokott alá süllyedése.
Székelési nehézségek, erőlködés.
Kismennyiségű, száraz, kemény széklet (darabos, golyószerű).
Puffadás (a bélgázok túltermelődése) és gyakori bélgázürítés.
Folyás/álhasmenés (mely esetben a bélüreget elzáró kemény székletdarabok miatt csak a folyékony formában lévő béltartalom tud kiürülni).

Kiváltó okai lehetnek:
Folyadék és/vagy rosthiányos étrend.
A fizikai munka/testgyakorlás hiánya, mely a bélfal gyenge összehúzódását, és ezáltal a széklet bélüregben való előrehaladásának nehézségeit eredményezi.
A megállapodott ürítési rend hiánya, vagyis a természetes székelési inger munka vagy egyéb közösségi tevékenység miatti elfojtása.
Terhesség, mely állapot a belek összenyomódásával jár.
Nagykiterjedésű, az ürítés akadályozását okozó aranyér.
Bizonyos fájdalomcsillapító gyógyszerek és vastabletták.

Javallat:
Igyon minimum 6-8 csésze folyadékot, és egyen 3-4 alkalommal rostokban gazdag ételeket (gabonafélék, gyümölcsök, zöldségek) minden nap!
Sétáljon naponta, végezzen hetente három alkalommal 15-60 percen át aerobic gyakorlatokat!
Szedjen egyszerű hashajtót! (A hashajtók csak néhány napon át szedhetők. Hosszú távú használatuk bélrenyheséghez és még súlyosabb székrekedéshez vezethet.)
Menjen el orvosához, ha a fenti módszerek nem segítenek, vagy ha a székrekedés folytatódik, illetve szokatlan jelleget ölt!
Igyon elegendő mennyiségű folyadékot, egyen rostos ételeket és rendszeresen mozogjon!
Alakítson ki rendszerességet a székelési szokásokban, kerülje a természetes székletürítési inger elfojtását, az ürítés elhalasztását!

Orvosi segítség :
Erős hashajtót ír fel.
Kizárja az aranyeret és a székrekedés egyéb komoly okait, mint a végbél/vastagbélrák.
Kezeli az esetleges komplikációkat.

Felhívnám figyelmét, hogy soha ne Ön döntse el milyen betegsége van! Forduljon orvoshoz, az ő feladata elvégezni / tetni / a különböző vizsgálatokat mellyekkel felállítható a diagnózis és kezelés!

 


Elérhetőség:
Tel: 06/30 209-6000