Hipoglikémia: a 2,7-3,0 mmol/l alatti vércukorszintek, amelyekhez többnyire kellemetlen tünetek (szapora pulzus, szájkörüli zsibbadás, verejtékezés, éhségérzet, majd az agyi tevékenység zavarai: a koncentrálóképesség csökkenése, a reflexidő megnyúlása, a memória romlása, az elgyengülés stb.) társulnak. Minden esetben azonnal 10-15 gramm szőlőcukor és valamilyen folyadék, illetve cukros ital és ezt követően keményítő tartalmú étel fogyasztása kívánatos. Keresni kell a hipoglikémia okát (túlzott inzulinadagok, kelleténél nagyobb adagú szulfanilurea típusú tabletta alkalmazása, étkezés kihagyása, a szükségesnél kevesebb szénhidrát fogyasztása, alkoholfogyasztás, stb.)
A diabétesz típusai:
1. típusú diabétesz: a cukorbetegség ritkábban előforduló, főként gyermek- és ifjúkorban kialakuló fajtája. Oka többnyire – a genetikailag erre hajlamos egyéneknél – fellépő autoimmun folyamat, amely elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő béta sejtjeit. Ezt követően a beteg csak inzulin injekciókkal tartható életben. (Ezért is nevezték régen inzulin-dependens diabetes mellitusnak, rövidítve IDDM-nek). Ma hozzávetőlegesen 40-50 ezer 1. típusú diabéteszes él Magyarországon, közöttük kb. 2600 a 14 év alatti gyermek.
2. típusú diabétesz: a cukorbetegség főként felnőttkorban jelentkező, gyakoribb fajtája, amely az esetek többségében – szintén az örökletesen erre hajlamos egyéneknél – az életmód problémák következtében fejlődik ki. Fő oka a túl bőséges táplálkozás, a túl kevés mozgás, a csökkent fizikai aktivitás, s az ezekből eredő elhízás, és a mindezek nyomán kifejlődő inzulinrezisztencia. Miután e káros tényezőkkel egyre gyakrabban, már korai gyermekkorban is találkozunk, nem ritka a huszonéves fiatalok körében jelentkező 2. típusú cukorbetegség. |