A törvényi tényállás szerint kuruzslásnak minősül, ha valaki „ellenszolgáltatásért vagy rendszeresen az orvosi gyakorlat körébe tartozó tevékenységet jogosulatlanul fejt ki.
Hogyan is működött ez idáig a gyakorlatban, és hogy fog ezután?
Jelenleg, ha elmegy valaki egy masszőrhöz, akkor azzal kezdi jó esetben a masszőr a kérdést, hogy van-e valami panasza, mire a páciens, (vendég) elmondja, fáj a hátam, a lábam, hirtelen lehajoltam és úgy maradtam, pakoltam a nyúlketreceket és megemeltem magam, sportoltam és megrándult a bokám stb. Erre a masszőr lefekteti és megteszi, azt ami a tudásából, tehetségéből telik. Majd jó esetben a kezelést követően vagy 2-3 kezelés után gyógyultan távozik a beteg, ha nem, úgy elküldi orvoshoz, mert ő már nem tud segíteni rajta.
Ezt nevezi ma a törvény közérzetjavító szolgáltatásnak. Viccesnek tűnik, bár mindenki tudja, hogy ez azért nem az, de a törvények szerint így van. Mert mint tudjuk, senki emberfia a földön, még ha maga Jézus is lenne itt Magyarországon, a törvények szerint nem mondhatja ki, hogy ő gyógyította meg a beteget, mert arra csak az orvosok hivatottak.
Mi lesz a jövőben? Kérdéses lehet a meghozott törvényi rendelet szerint.
Megtörtént esetet írok le, mert úgy gondoltam, kipróbálom a rendelet gyakorlati alkalmazását.
Bejött a vendég, és az első kérdésem felé így hangzott:
- Volt előzetes orvosi vizsgálaton?
- Nem voltam - válaszolja - csak a nyakam fáj, és kérem csinálja meg úgy, mint múltkor, és ezzel minek is mennék el orvoshoz.
- Kérem, menjen el az orvoshoz, majd ha ő megállapítja, hogy mi az Ön baja, és engedélyezi a masszázst, mint alternatív kezelést, akkor majd megcsinálom. Értse meg, hogy a rendeletet amit előírtak be kell tartanom, nem alkarok kuruzslásért bíróság elé kerülni. Én „csak” közérzetjavító szolgáltatást végezhetek, nem állapíthatom meg, Önnek mi a baja, annak az okáról meg halvány fogalmam sem lehet.
- Erősködök vele, nem érdekel az sem, ha elvesztem a vendégem, mert a törvény, az törvény!
|