Tudjunk meg többet a szaunáról! |
Gőzfürdő vagy "török" szauna
A gőzfürdő és a szauna nagyon hasonló. A szaunában (amit száraz gőznek is szoktak nevezni) jóval magasabb a szokásos hőmérséklet (körülbelül 80-90 fok), a relatív páratartalom pedig sokkal alacsonyabb (körülbelül 30 százalékos), mint a gőzfürdőben, ahol 40-60 fok van, viszont a relatív páratartalom akár a 80 százalékot is elérheti. A szauna erősen, a kevésbé forró, nedves gőz kíméletesebben izzaszt. Jótékony hatásuk hasonló, mindenki aszerint válasszon közülük, melyikben érzi jobban magát.
Gőzfürdőzésre sajnos kevés helyen (leginkább a gyógyfürdőkben) van lehetőség, |
|
|
|
|
bár már léteznek többfunkciós szaunakabinok is, amelyek száraz és nedves gőz előállítására egyaránt alkalmasak.
A finn élményfürdőkben a szauna-részlegen ezek sokszor egymás mellett találhatóak, például „hagyományos finn szauna”, „ír szauna” és „török szauna” néven, ahol ez utóbbiak már inkább gőzfürdők.
A gőzszauna hatására a bőr pórusai kitágulnak, tisztulnak, fokozódik a faggyúmirigyek elválasztása, élénkebbé válik a vérkeringés, az izmok ellazulnak, a légutak nyálkahártyájának hurutja is oldódik.
A gőzfürdőben rövid idő alatt erős izzadás lép fel, és a magas páratartalom miatt az izzadság nem tud elpárologni, ezért hőtorlódás következik be. Ez nagy megterhelés a szív és a vérkeringés számára, ezért a teljesen egészségesek is csak 10-15 percig tartózkodhatnak, a betegek pedik csak orvosi utasítás alapján vehetik igénybe. A gőzfürdőben felhevült testet langyos, majd hűs fürdőben fokozatosan kell lehűteni, majd legalább 30 perc pihenésnek kell követnie.
Szaunán kívül hova mehetünk még? |
Sanarium: A szauna és a gőzfürdő keveréke. A hőmérséklet 60 fok, a levegő páratartalma pedig 40–45 fok között van. Az enyhe izzadás különösen jó hatással van a magas vérnyomásra. Helyenként madárcsicsergést, vízcsobogást utánzó hangok és színes fényhatások segítik az ellazulást. A piros szín pezsdítőleg hat a bőrre és a mirigyekre, a sárga az anyagcserére és az idegekre. A zöld harmóniát áraszt, a kék nyugtat.
Laconium: A finn szauna hűvösebb változata. A hőmérséklet nem haladhatja meg az 55 fokot, a páratartalom elenyésző. Fokozza a vérbőséget és erősíti az immunrendszert.
Caldarium: 45 fokos meleg és gyógynövényes gőz segíti a regenerációt, az ellazulást. A bőr és a légutak megtisztulnak, az izomzat ellazul.
Tepidarium: A 30-40 fokos hőmérsékletű kabinban órákat is eltölthetünk. Használhatjuk akár szauna előtt vagy utána. Erősíti az immunrendszert anélkül, hogy a keringést megterhelné.
Orosz szauna: A köveket 60 fokra hevítik és állandóan locsolják. Így nedves, trópusi klímához hasonló levegőt kapunk.
Arabfürdő: Az araboknál nagy hagyománya van az iszapfürdőnek. A szaunában iszappakolást kennek az egész testre. Gyógynövényes gőzt engednek a kabinba, és kb. 50 fokosra melegítik a hőmérsékletet. Az iszap leszedésekor az elhalt hámsejteket is leradírozzák. Végül meleg zuhannyal megtisztítják a bőrt, majd ápoló olajjal bekenik. |
|
|