Drog
Ha elég nagyok az álmok
és a vágyak,
akkor a körülmények
nem számítanak...
 


Gyógynövények

Enyhe hatású növények.
Ritkák a kedvezőtlen következmények.
A kamilla (Matricaria recutita) alkalmazása okozhat allergiás reakciót természetes allergénjei, vagy a peszticid szermaradék miatt. Az orbáncfű (Hypericum perforatum) ellenjavallt az erős napsugárzásnak kitett egyéneknél. A fekete nadálytő.(Symphytum officinale) csak külsőleg alkalmazható! (belsőleg rákkeltő).

Különös figyelmet kell fordítani a várandós nőkre, mert a drogok egy része, magzatelhajtó hatással rendelkezik rozmaring (Rosmarinus officinalis), illetve az epilepsziában szenvedőkre, akiknél az egyes növények, vagy származékaik előidézhetik a rohamot kakukkfű (Thymus).

Hatásosság
Évtizedekkel ezelőtt még elvárták, hogy minden egyénnél ugyanolyan hatásos legyenek. A mai megállapítások szerint 100 % -os hatásra csak nagyon ritka esetben lehet számítani. Összehasonlító módon állapítják meg, hogy a kezelt esetek hány %-ánál észleltek teljes gyógyulást, hánynál javulást, és hánynál volt teljesen eredménytelen a hatás. A javulási arányt %-ban mérik. A 60-80 %-os javulási arány jónak tekinthető. A betegek tűrőképessége a kezelésekkel szemben igen eltérő.

Kedvezőtlen hatások

A szintetikus gyógyszerekkel szemben, amelyeknek a legtöbb esetben vannak mellékhatásai, míg a gyógynövényi drogoknál még az erős hatásúak alkalmazása során is ritkán lépnek fel, ha azok adagolását pontosan betartják.
Kölcsönhatások
Figyelembe kell venni az együtt alkalmazott szerek kölcsönhatásait, az élelmiszerek módosító hatásait. Ezeket már interneten vagy szakkönyvekben fel lehet lelni.
Kezelés időtartama lehet pár napos, vagy egy egész életen át tartó.

A hatóanyag fogalma (
csoportosítása a teljesség igénye nélkül)
A gyógynövények abban térnek el a növényvilág többi tagjától, hogy gyógyászati értékkel bírnak. Bennük bizonyos vegyületek halmozódnak fel, amik gátolják a mikroorganizmusok keletkezését, és jótékony hatást fejtenek ki az emberi szervezetre.
Hatóanyagoknak nevezzük „az emberi szervezetre kedvezően ható, kóros folyamatokat megelőző, gátló, illetve gyógyító hatású anyagokat.”

Elsőként Paracelsus fedezte fel a gyógynövényekben rejlő hatóanyagokat. Megfogalmazta a „quinta essentia”, avagy az ötödik lényeg létezését. Azokat az anyagokat tekintjük hatóanyagoknak, amelyeknek igazolható hatásuk van. A növények kémiai összetétele az összes bennük lévő anyagot magába foglalja, ezeket beltartalmi, illetve tartalmi anyagoknak nevezzük. 

A hatóanyagok csoportosítása
A gyógynövények hatóanyagait hagyományosan négy csoportra osztják: alkaloidok, glikozidok, illóolajak, egyéb hatóanyagok.





Elérhetőség:
Tel: 06/30 209-6000