Drog
Ha elég nagyok az álmok
és a vágyak,
akkor a körülmények
nem számítanak...
 


Gyógynövények

Legfontosabb hatásaik:
- Gyulladáscsökkentő, és -gátló - azaz antiflogisztikus (kamilla, árnika)
- Szélhajtó - azaz karminatív (kömény, ánizs)
- Emésztést serkentő, epehajtó - sztomachikus, koleretikus (szurokfű,
borsmenta)
- Vizelethajtó - azaz diuretikus (boróka)
- Köptető - azaz expectoráns (kakukkfű)
- Simaizom-görcsoldó - azaz spazmolitikus
- Bőrizgató, helyi vérellátást fokozó - (rozmaring)
- Mikroorganizmusok növekedését és szaporodását gátló – antibakteriális

Csípős anyagok
Eltérő kémiai felépítésűek. Jellemzőjük, hogy a bőrbe kerülve izgatják a termo- és fájdalomérző végkészüléket. Javítja a bőr vérkeringését a mélyebb rétegekben is. A hisztamin a távolabbi szövetekben is hat. Nagy felületen alkalmazva segíti a szervezet anyagcseréjét és aktivitását. Ízületi és reumatikus fájdalmakra, lumbágó és izomgyulladásra alkalmazzák. Gyulladásgátló és görcsoldó hatással is bírnak,. A bizonyos bőrfelületet ellátó gerincagyi szegmentumok irányítása alá tartozó belső szervekben vérbőség fokozó, és simaizomgörcsoldó hatásért felelősek. Légúti megbetegedéseknél, tüdő és mellhártyagyulladás esetén a kezelt felületre helyezett pakolás segíti a nyákoldást. Belsőleg alkalmazva fokozza a nyál és gyomornedvtermelést.


Jellemzően csípős anyagokat tartalmazó növények:
- Fokhagyma (Allium sativum L.)
- Paprika (Capsicum annuum L.)
- Kurkuma (Curcuma xanthorrhiza Roxb.)
- Fehér mustármag (Sinapis alba L.)

Gyógynövényi drogok elkészítési módjai (a teljesség igény nélkül)
Forrázat (infusium)
Virágok, levelek, herba. Főleg illékony hatóanyagoknál.
A drogot leforrázzák, 15-20 percig lefedve állni hagyják, vásznon szűrik. Drogtól függően általában egy napig tárolható.
Főzet (decoctum)
A tömörebb állományú drogoknál (gyökér, gyökértörzsek, gumók, kérgek, termések). A hatóanyag nem illékony, nem szenved változást hő hatására. A leforrázott drogot kis tűzön, a forrás hőmérsékletén tartják 5-15 percig. kb 15-20 perc múlva szűrik le. Drogtól függően általában egy napig tárolható.
Áztatás (Maceratio)
Szobahőmérsékleten, hideg víz hozzáadásával abban az esetben készülnek, ha a hatóanyag hőérzékeny. A szükséges hatóanyagok jól kivonódnak, a kedvezőtlenek
pedig nem. Általánosságban véve az áztatás ideje 8-12 óra időintelvallum.
Szeszes kivonat (Tinctura)
Attól függően, milyenek a hatóanyagok oldékonyságai, a szerint határozzák meg az etilalkohol töménységét. Előnyük a vizes kivonatokkal szemben, hogy akár egy-két évig tárolhatók. A drog kivonószer aránya 1:5-1:10, az adagok cseppenként.
Folyékony kivonat (Extractum fluidum)
Cseppfolyós halmazállapotú, nagyon tömény kivonat.. A drogkivonószer aránya: 1:1-1:3. Légritkított térben melegítéssel teljesen bepárolhatók. Légköri nyomáson porlasztással vagy fagyasztásos szárítással.





Elérhetőség:
Tel: 06/30 209-6000