Érdemes kimenni a szabadba, nagy sétákat, kirándulásokat tenni, kerti-mezei munkával foglalkozni. Sétáljunk sokat mezítláb agyagos, homokos talajon, ez oldja a húgysavlerakódásokat, a talpon keresztül tisztít, így gyógyulnak a mozgásszervi betegségek!
A dinnye- és szőlőkúra ideje ez a hónap. A dinnye a húsát kínálja - hús helyett. A hónap folyamán megjelenik a szőlő is. A legalább háromhetes szőlőkúra kitűnően egészíti ki a dinnyekúrát, s teljes felfrissülést eredményez.
Az áfonya, a fekete szeder, az erdei szamóca, a kökény, a csipkebogyó és más vadon termő bogyós gyümölcsök nemcsak színesítik étrendünket, de ki is egészítik a kultúrnövények gyümölcseinek esetleges hiányosságait.
Iktassuk étrendünkbe a szépítő, bőrtisztító, májműködést serkentő uborkát, a cukkinit és a fiatal tejes kukoricát is!
Szeptember az ősz első hónapja. A hónap elején áll be a meteorológiai ősz. Szeptember 23-án van az őszi napéjegyenlőség időpontja; a csillagászok ekkor jelentik be a „hivatalos ősz” kezdetét. Új évszak kezdődik.
A szeptemberi csodás gyümölcs kavalkádból kiemelkedően fontos a szőlő. Most jelenik meg a gyümölcsösök egyik gyöngyszeme, az értékes besztercei magvaváló szilva. Ha tehetjük, aszaljunk is belőle bőségesen, késő tavaszig szükségünk lesz rá!
Az ősz kötelezettségekkel is jár: létre kell hozni a téli éléstárat. Be kell gyűjteni a télálló gyümölcsöket, zöldségeket, az illóolajokat, konyhafüveket, teaféléket; ráadásul ez az időszak a szárítás, az aszalás legfőbb ideje is. Ne bízzuk másra alaptáplálékaink megfelelő színvonalú előállítását!
Külső-belső tisztításra van szükség! Az évszakváltáshoz kapcsolódó négy napos böjtöt az augusztus végi, szeptember eleji hűvösebb héten célszerű megtartani.A böjt után a szőlőkúra és a friss búzakása időszaka következik. Használjuk is ki, hiszen ez a két ételféleség alaposan feltölti szervezetünket mindennel, amire az elkövetkező hűvös időszakban szükség lehet.
|