Erre a hónapra is érvényesek a novemberi tanácsok - az időjárásnak, évszaknak megfelelő, nehezebb, sütött-főzött, egész magvas gabona magvakból készült táplálékok fogyasztása kívánatos. Most van az ideje a télálló gyümölcsök (alma, körte, aszalt gyümölcsök, diófélék), zöldségek (káposzták, gumós zöldségek, hagymák) fogyasztásának. A hőkezelt kásákhoz, magpástétomokhoz fogyasszunk minél több „élő” zöldséget, például lilahagymát!
Január névadója a kétarcú Janus, akit egy előre - a jövőbe és egy hátra - a múltba - tekintő profillal ábrázoltak. Tiszte szerint a kezdet, az újrakezdés istensége volt. Január elsejét a rómaiak ünnepi kalendáriumukban neki szentelték. Próbáljunk meg mi magunk is kétarcú Janussá válni - számunkra az óév utolsó hete és az újév első hete ne a mámor, a mértéktelenség ideje legyen, hanem a tisztánlátásé!
A megújulásnak, megtisztulásnak testi előfeltételei is vannak. Elsősorban táplálkozásunktól függ, hogy egyre szaporodnak vagy fogynak-e szervezetünkből a salakanyagok. A régi karácsonyi és újévi népszokások bőségvarázslatai a helyes táplálkozásra is útmutatást adnak, az egész évre szólóan. A hagyomány szerint tilos csirkét, nyulat, halat az asztalra tenni, mert akkor elkaparódik, elfut, elúszik a szerencse; viszont feltétlenül kell babnak, borsónak, lencsének, kukoricának, mákos ételnek, aranyló gabonakásának lennie a tányérokban, mert ezek pénzt, gazdagságot, jólétet ígérnek a ház népének.
Február a böjtelő hava; arra figyelmeztet, hogy bár még tart az előző hónapban kezdődött farsang, nemsokára lejár a mulatozás ideje. Készülhetünk a böjti időre, böjtmás hava következik. Erre érdemes tudatosan felkészülni, hiszen nemcsak vallási tartalma van, hanem lehetőség is az elszennyezett szervezet kitisztítására. Meg kell kezdenünk a szervezet salak mentesítését, fel kell készülnünk a tavaszi nagyböjtre! Nehéz ételek helyett mindinkább a tisztító táplálékok kerüljenek előtérbe.
A tizenkettedik hónaphoz ért a sorozat... Naptári nevét a római Mars hadistenről kapta. Az asztrológiában a tizenkettedik hónap a Halak hava. Az újkori naptárban az év harmadik hónapja, amelyet az egyház böjtmás havának nevez. |